General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (131)
- (2)
- (32)
- (3)
- (733)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
Honeywell™ Uvex™ Protege™ Safety Glasses
Ultra-lightweight and soft temple tip pads for a secure, comfortable fit
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Description | Lifetime frame guarantee |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2015, CSA Z94.3-2015, Military V0 Ballistic Test |
| Temple Style | Cushioned |
| Includes | Break-Away Flexicord |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | Meet ANSI Z87+ and CSA Z94.3 safety standards |
| Temple Style | Sport |
Dentec Safety CeeTec™ 2DX Dust and Debris Eye Protection
CeeTec™ DX2 Dust and Debris Eye Protection with replaceable foam insert prevents eye injuries caused by airborne dust and debris. Simple removal for easy cleaning. Hypo-allergenic foam.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Contoured |
| Lens Type | Block 99.9 % harmful UVA and UVB rays |
| UV Protection | UV400 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Shape | Oval |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant,Impact-resistant,UV-treated |
| Width (English) | 5.75 in. |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 14.60 cm |
| Height (English) | 2 in. |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | Meet ANSI Z87.1-2003 and CSA Z94.1-1999 standards. |
|---|---|
| Temple Style | Spatula |
Honeywell™ Uvex™ SVP 200 Series
Honeywell™ Uvex™ SVP 200 Series offers stylish, low-profile and very lightweight fit for all day comfort.
| Lens Tint | Clear |
|---|---|
| UV Protection | U6 |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Frame Material | Polycarbonate |
| No. per Pack | 10/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z.87.1 2015, CSA Z94.3 standard |
| Temple Style | Spatula |
| For Use With (Application) | Eye protection |
| Width (Metric) | 6.6 cm |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Temple Style | Adjustable-length; spatula |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ and CSA Z94.3 standards |
|---|---|
| Temple Style | Duoflex |
Honeywell™ Uvex Avatar™ Safety Glasses
Uvex Avatar™ is stylish and protective eyewear with technology allowing customizability, premium anti-fog coating and anti-scratch hard coating.
| Lens Type | Hydroshield AF |
|---|---|
| Lens Coating | Anti-fog |
| Certifications/Compliance | ANSI Z.87.1+,CSA Z94.3 |
| Temple Style | Bayonette |
Honeywell™ North Conspire™ Safety Eyewear
North Signature Fit™ concept profile for adjustment free fit for wide range of faces
| Product Type | Safety Eyewear |
|---|---|
| For Use With (Application) | Construction, Manufacturing |
Honeywell™ North™ A700 Series Safety Glasses
Sporty styling provides fashionable fit for the everyday wearer
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Meets or exceed ANSI Z87.1-2003 standards. |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 35 g |
Pyramex™ VentureGear™ Pagosa™ Safety Eyewear
Stylish, sunglass look safety glasses with wide, straightback temples
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 32 g |
Pyramex™ Sitecore - Safety Glasses
Pyramex™ Sitecore - Safety Glasses with ANSI Z87.1+ safety compliance